logo vinařství holakovský
vinařství holakovský pečeť

Bílé víno

Chardonnay

Chardonnay

Jedna z nejrozšířenějších a nejpopulárnějších odrůd současnosti. Při výrobě vína jsou využívány nejrůznější technologie a postupy. Vhodná je např. pro zrání v sudech barrique. Je základní odrůdou pro výrobu nejkvalitnějších šumivých vín. Vůně může připomínat žlutý meloun, jablko, ananas, banán nebo v případě přezrávání až medové tóny.

Hibernal

Hibernal

Jedná se o křížení Ryzlinku rýnského a Seibelu. Víno dosahuje výborné kvality a vyšší cukernatosti než Ryzlink rýnský. Víno se vyznačuje jemnou aromatickou vůní po lipovém květu, broskvích, nebo kořenitého charakteru připomínající Ryzlink rýnský. Odrůda je také částečně odolná houbovým chorobám a proto se hodí i pro produkci biovín.

Irsai Oliver

Irsai Oliver

Jde o odrůdu vyšlechtěnou v Maďarsku křížením odrůd Bratislavské bílé a Čabaňské perly. Jedná se o ranou odrůdu, která je vhodná pro přípravu burčáků. Vína jsou muškátové chuti a vůně s malým obsahem kyselin. Hrozen je krásné žlutavé až zlatavé barvy a je velice chutný i při přímém konzumu. Kvůli své ranosti a muškátovému aroma bývají hrozny často napadeny hmyzem, který tím působí nemalé ztráty.

Müller Thurgau

Müller Thurgau

Odrůda byla vyšlechtěna křížením Ryzlinku rýnského a Madlenky královské. Jde o velmi rozšířenou klasickou odrůdu. Odrůda má vlastní typický buket, menší obsah kyselin a je harmonické chuti s příjemnými aromatickými látkami. Vůně je jemně muškátová až květinová. Víno je často využíváno pro výrobu svatomartinského vína.

Neuburské

Neuburské

Stará odrůda, která je již na ústupu, a to kvůli významným problémům s pěstováním. V dobrých ročnících však poskytuje víno plné a extraktivní. Ve vůni můžeme hledat ořechy, maliny až grepy.

Rulandské bílé

Rulandské bílé

Jedna z nejstarších odrůd s dlouhou historií. Vyrábí se z ní nejkvalitnější vína, která jsou plná, extraktivní s vyšším obsahem kyselin. Ve vůni můžeme najít lipový květ, hrušky nebo med. Zráním víno nabývá na své nejvyšší kvalitě.

Ryzlink rýnský

Ryzlink rýnský

Stará odrůda, která je považována za jednu z nejkvalitnějších odrůd severních vinohradnických oblastí. Víno dosahuje vynikajících jakostí při pozdních sběrech. Ve vůni můžeme najít broskve, meruňky, ananas, jablko a exotické plody nebo také můžeme cítit vůni lipového květu. Vína jsou plná s příjemnou kyselinkou a jsou také vhodná pro zrání v láhvích nebo k výrobě sektů.

Ryzlink vlašský

Ryzlink vlašský

Odrůda má s Ryzlinkem rýnským podobný pouze název. Odrůda poskytuje v příznivých letech výjimečná vína. Na první dojem můžeme cítit vůni jablka, angreštu a při zrání se mohou objevovat vůně rozkvetlé louky nebo vůně medu. Ryzlink vlašský má o něco vyšší obsah kyselin a z toho důvodu je často používán pro výrobu šumivých vín. Při regulaci výnosu lze odrůdu využít i na ledové a slámové víno.

Sauvignon

Sauvignon

Jedná se o starou odrůdu někdy také nazývanou „králem vín“. Pěstuje se v celém světě. Oblíbená odrůda poskytující nejjakostnější vína. V dobrých ročnících převažují typické aroma v podobě broskví, černého rybízu nebo angreštu. V horších ročních převažují vyšší kyseliny a trávově-kopřivové aroma.

Sylvánské zelené

Sylvánské zelené

Stará odrůda která je z velké části vytlačována mladšími odrůdami. Odrůda poskytuje kvalitní víno, jemně kořenité. Sylvánské zelené z dobrých ročníků je vhodné na ležení v lahvi. Pro svou ojedinělost je tato odrůda často vyhledávána milovníky suchých vín.

Tramín červený

Tramín červený

Tramín je považován za jednu z nejstarších odrůd révy vinné. Každoročně poskytuje hrozny pro přívlastková vína, která jsou nádherně kořenitá. Při dobře vyzrálých hroznech víno voní po růžích, fialkách nebo po medu. Milovníci vína často vyhledávají tuto odrůdu právě pro jeho ojedinělost.

Veltlínské červené rané

Veltlínské červené rané

Jedná se o křížence Veltlínského červeného a Sylvánského zeleného. Ranější odrůda vhodná i do okrajových vinohradnických oblastí. Často se využívá jako „Svatomarstinské víno“. Víno je extraktivní s vůní připomínající bez, banán nebo mandle. Odrůda je často využívána na výrobu svatomartinského vína.

Veltlínské zelené

Veltlínské zelené

Jedná se o nejpěstovanější odrůdu v ČR. Poskytuje stabilní výnosy. V dobrých ročnících poskytuje harmonická vína kořenité chuti s vůní po lipovém květu, bílém pepři či broskvích. V chuti můžeme někdy cítit jemně hořkomandlovou chuť s příjemnými kyselinkami. Odrůda bývá často využívána k výrobě slámových a ledových vín.


Tel.: +420 608 327 485  l  info@vinarstvi-holakovsky.cz

Vlkoš u Kyjova

design & web: IZIC.CZ